Dlaczego skupienie się na miejscowym leczeniu tkanek....

...o zwiększonej wrażliwości może być tylko połowiczym sukcesem?

27.06.2020 g.01:06

Aby odpowiedzieć na to pytanie przyjrzyjmy się dokładniej stanom zapalnym i układowi nerwowemu.

Dzięki temu  z większą świadomością przystapisz do terapii pacjentów u których może występować ten specyficzny stan.
Stan gdzie objawy pojawiają się na obwodzie a źródło problemu jest mocno schowane.

Neurogenny stan zapalny bo o nim tutaj mowa, obejmuje tkanki znajdujące się po wpływem włókien eferentnych obwodowego układu nerwowego.
Czyli określone tkanki zaopatrywanie przez specyficzny nerw.

Za jego powstanie odpowiadają takie elementy jak
- włókna typu C nerwów obwodowych
- zwoje korzeni grzbietowych

- korzenie nerwów.

Co ciekawe stan zapalny zarówno w tkance mięśniowo-szkieletowej jak i nerwowej podlega regulacji przez układ nerwowy.

Na stany zapalne tkanki mięśniowo- szkieletowej wywiera istotny wpływ układ nerwowy (Chahl i Ladd 1976).

Zmiany zachodzące w procesach fizjologicznych obw. ukł. nerwowego, takie jak w przypadku obwodowej neuropatii czy choroby korzeni nerwowych - mogą powodować zmiany w przebiegu stanu zapalnego w tkance mięśniowo szkieletowej.

Innymi słowy możesz dostrzegać  u swoich pacjentów objawy, które pasowałyby ci do stanów zapalnych dotyczących samego np. układu mięśniowo-szkieletowego.
Jednak może się okazać, że u podłoża tych zmian stoi proces zapalny dotyczący układu nerwowego a nie tylko samych mięśni.

U niektórych pacjentów neuropatia prowadzi do powstawania zmian w mechanizmach stanu zapalnego w tkankach zaopatrywanych przez uszkodzone nerwy co odbywa się zarówno przez zwiększenie, jak i zmniejszenie liczby dostarczanych mediatorów stanu zapalnego do tkanek przez nie unerwianych (Helme i Andrews 1985, Cline 1989, Xavier 1990, Shacklock 1995b).

Tak wiec neurogenny stan zapalny może wywoływać efekt schodzącej lawiny i przekładać się na tworzenie kolejnych problemów.
Od problemu nerwu do problemu mięśniowo-szkieletowego.

W niektórych przypadkach  zrozumienie zasad działania ukladu nerwowego jest możliwe dopiero po zwroceniu szczególnej uwagi na procesy fizjologiczne w/w układu.

Musimy wiedziec jak działać w przypadku neurogenne stanu zapalnego i wiedzieć, że istnieją sytuacje gdy UKŁAD MIĘSNIOWO-SZKIELETOWY staje sie odzwierciedleniem procesów zachodzących w UKŁADZIE NERWOWYM.

Co za tym idzie może pojawić sie koniecznośc przeprowadzenia przez Ciebie oceny a nastepnie leczenia NIE - MIĘŚNI  a bardziej NERWÓW.

Zwróć szczególną uwagę na ten aspekt zwłaszcza w przypadku problemów z korzeniami nerwowymi. 
One w szczególności mogą być odpowiedzialne za powstawanie bólu w zaopatrywanych przez siebie tkankach daleko od obszaru ucisku.

Jest to szczególnie istotne w chwili gdy wielu Twoich pacjentów może odczuwać ustąpienie objawów proksymalnych (np sam ból pleców) !!!!

Natomiast w tkankach unerwionych dystalnie mogą w dalszym ciągu występować dolegliwości bólowe oraz obrzęk - co może być mylnie diagnozowane jako problem miejscowy tylko na "obwodzie".

W takich sytuacjach gdy zaczniemy prace od obwodu to rzeczywiście znajdziemy punkty bolesne i tkliwe.
Niestety nie znając układu nerwowego w należyty sposób możesz pominąć fakt, że są to tkanki unerwione z określonego korzenia nerwowego.Co za tym idzie praca tylko na obwodzie może przynieść kiepskie rezultaty w chwili gdy tak naprawdę chodzi o problem korzeniowy.
Nie pracuj tylko na wyciszenie obszarów wrażliwych dotykowych.

Spróbuj za pomocą odpowiednich testów znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Jeśli okaże się, że za objawy pacjenta odpowiedzialne są problemy korzeniowe wprowadź docelową terapie i ciesz się z osiągniętych efektów.My proponujemy podejście wykorzystywane w metodzie NDS - Less is more - czyli mniej znacz więcej - mniej podrażnienia układu nerwowego, mniej bólu....więcej zadowolenia pacjenta i terapeuty :)Jeśli interesuje cię taka koncepcja pracy i podejścia do problemów bólowych - poczytaj nasze wcześniejsze wpisy oraz obserwuj te nadchodzące - wkrótce wiecej informacji o nerwach.

Podobne wpisy

8 błedów, których.....

8 błedów, których.....

03.09.2020

....nie chcesz popełnić.

Czy intencja może wpłynąć na .....

Czy intencja może wpłynąć na .....

03.09.2020

....wynik testu reaktywności mięśniowej?

Na co zwrócić uwagę podczas testowania....

Na co zwrócić uwagę podczas testowania....

03.09.2020

.....reaktywności mięśniowej ?

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 577 365 999

lub napisz:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Zobacz szczegóły